8 Kasım 2018, Perşembe

Körfezde Alevilerin Kucaklaşması

Edremit Körfezine Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelerek yerleşen Alevi inançlı yurttaşlarımız ile, Körfezin yerleşik halkı olan Alevi inançlı Tahtacı Türkmenler, Altınoluk Cem evinde yılların kardeş hasreti ile kucaklaşarak özlem giderdiler.

Bölgemizin yerleşik halkı olan Tahtacı Türkmenler uzak durdukları Anadolu’dan gelen Alevi kardeşleri ile inanç ve ibadet birlikteliğini, Bir ve bütün olduklarını 1 ve 2 Nisan 2017 tarihlerinde Altınoluk Alevi Kültür derneği şubesinin yaptırmış olduğu Altınoluk Cem Evinde hem CEM yaparak, hem de Lokma Hayır’ı yaparak ilan etmiş oldular. Binlerce Alevinin katıldığı cem ve lokma hayırı ile Pir Sultan Abdal’ın “Gelin Canlar Bir Olalım” sözünü gerçekleştirdiler.

Alevi Kültür Dernekleri Altınoluk, Küçükkuyu şubeleri ve Cem Evi yetkilileri bu güzel buluşmadan sonra bir açıklama yaparak. Cem evleri Tüm Alevilerindir. Körfezimizde yaşayan yaklaşık 40 bin Alevi inançlı canımıza hizmet etmek bizlerin görevidir. Bizler bu hizmetlerden büyük mutluluk duyarız. Civardaki Tahtacı Türkmen kardeşlerimizle sadece Cemlerde değil, Bayramlarda, Muharrem de, Hızır da, Abdal Musa da, Nevruz da da birlikte olmak istiyoruz. Cem evimizde Cenaze hizmetlerini de yerine getirmelerini en iyi şekilde sağlamaya hazırız. Yol bir sürek bin bir diyerek Bütün Tahtacı Türkmen ve Alevileri can-ı yürekten selamlıyor ve saygılarımızı sunuyoruz. Aşk ile.

Ey benim divane gönlüm,
Dağlara düştüm yalınız.
Bu cefayı kendi özüm,
Pek mail gördüm yalınız.

Dağlar var dağlardan yüce,
Dağ mı dayanır bu güce?
Derdimi üç gün, üç gece,
Söylerim bitmez yalınız.

Diye Nefesler yazan pirimiz Pir Sultan Abdal’a da yalnız olmadığımızı, Birlikte olduğumuzu, Daha büyüdüğümüzü ve birlikte daha diri olduğumuzu haykırıyoruz.

AKD. Altınoluk, Küçükkuyu Şube Yönetimi ve Cem Evi Yetkilileri.

Yazan -

Aşağıdaki Makalelere Bakabilirsin

Ümmetin Nikah Krizi

Ümmetin nikâh krizi Neden müftüye nikâh yetkisi verildi? Bu bir inanç özgürlüğü meselesi mi? Yoksa ...