8 Kasım 2018, Perşembe

Taptuk Emre Sultan Türbesi

  TAPTUK EMRE SULTAN TÜRBESİ

Ankara Narlıhan İlçesi Emre Sultan Köyü “Tabduk Emre” türbesi Türkiyede asimlasiona ve giderek alevilerin değeri olmasnında çıkarma yönünde gördüklerimi siz değerli canlarla paylaşmak istiyorum.
Türbenin etrafi taş duvarlarla çevrelenmiş bu anlamda daha geniş aları terk ederek daha dar alana sığıştırılmıştır, ginede korumaya alnıması iyi bir durum. Türbede dişarda giden mısafırlar veya ziyaretciler ciddi zorluluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Çünkü dışarda gelenlere hizmet verecek her hangi bir birim, iş yeri, veye lokma vereceklerı bir yer yoktur.
Ayrıca türbede bırakılan bazı kitapcıklar veya borşurler tamamen sünni inaç hizmetlidir. Oysa Türbede devrişlerin sandukaları ve bahçedeki devrişlerin mezar taşlari ve türbenin anlatım levaları tüm çarpıtılmalar rağmen dim dik ayakta durmakta ve direnmektedir.
Köyde yaptığım araştırma ve köy yaşlılarla yaptığım sohpette Köyün yerleşimi alevi aldüğünü kendileri yörük olarak sonradan yerleştıklarını belirtiler. Özelikle köyde dişarı giden okuyan gençlerin büyüklerine söyledikleri.köyün geçmişte alevi köyü oldüğü köy yaşlılar kendileri anlatılar sonucu köy halkı burasi alevi köyü olduğu şeklinde beyanda bulundular.
Köyde 70 yaşinda bizle ilgilenen değerli bir insan (ismini unuttuğüm) bizi evine konuk yapan konuk severliği için en içten teşekürlerimi sunuyorum. Dikkatimi çeken şey köy halkı oldukça mutavazi türbenin manevi ağırlığını taşıyacak olgunlukta ve hoşgörülü olması sevindiricidir. Yaptığımım araştırmada türbede eskiye ayıt belgenin oluk olmadığı sorusu beni şaşırtı. Yaşlı dostumuz tekke ve zaviyelerin kapatılması yasasın çıkması sonucuda köye gelen askerlerın yoğün baskısı sonucu üç çüval kitabın köylülerin asker talimati sonucu köyün dışında olan mağarada imha edildiğidir. Bunuda bir not olarak düşüm ve paylaşim.
Tespitlerim tamamen objektif oluk tüm alevi kurumlarımıza büyük bir
görev düştüğünü belırtmek istedim.

Yazan -

Kemal Demirci

Aşağıdaki Makalelere Bakabilirsin

Ümmetin Nikah Krizi

Ümmetin nikâh krizi Neden müftüye nikâh yetkisi verildi? Bu bir inanç özgürlüğü meselesi mi? Yoksa ...