8 Kasım 2018, Perşembe

Bozatlı Hızır

kemal demirciHızır, vardan vareden, doğuran ve doğarak gelip varlığını ispat eden, can veren, esirgeyen, bağışlayan AL İLAH’ın, yani Güneşin insan suretinde ve yeryüzünde tezahür etmesidir!..

Hızır, tıpkı aslı gibi her yerde “hazır” olan ve her yere “nazar” edendir. Yani gören göz onun saçtığı nur ile görür, nerede ararsan o orada vardır! Hazırdır! Senin onu gördüğün gibi, o da seni görür! O’nun yüzü tıpkı senin yüzün gibidir. Sen O’sun, O sende var olandır. Sen yoksan O da yoktur!..

Anlaşılacağı üzere bu betimleme de Ateş-Güneş kültünün öteki yüzüdür. Dinsel-töresel yüzü!..

Al İlah, yani Güneş, Hızır olarak, bir başka deyimle Azer ya da Hazer olarak, Boz Atıyla her yıl, vakti saati geldiğinde yeryüzüne iner, yer yüzüne ateşin tohumlarını döker ve onu böylece döller. Yeryüzü doğuma gebe kalır.

Yer yüzüne gelirken Ateşin ve Güneşin en genç tezahürü olarak gelir. Doğar, doğurur, besler, büyütür; sonra, vakti saati gelince, HIZIRE QAL (yaşlı ve bilge Hızır) olarak yine Bozat’ına biner ve gökyüzüne çekilir!..

(Ateşin ve Güneşin Yeryüzündeki Tezahürü Bozatlı Hızır, Kaldıraç yayınevi,
Haşim Kutlu, ss. 43-44)

Yazan -

Kemal Demirci

Aşağıdaki Makalelere Bakabilirsin

Ölümün Repertuvarındaki İbadet

Ölümün repertuvarındaki ibadet “Allahuekber” diyerek elindeki ‘Made in NK’ silahlarıyla‘cihad’ adına öldürüyorlar, zulmediyorlar. İnsanlık suçlarını ...